Historie
Desátnictvo zemských portášů v Čeladné


Daniel Drápala
 
Publikováno:

Drápala, Daniel.
Desátnictvo zemských portášů v Čeladné.
In Museum vivum. Sborník Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. 2. 1. vyd. Rožnov pod Radhoštěm : Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, 2006. od s. 95 - 114, 20 s. ISBN 978-80-239-8984-7.

Méně známou kapitolu dějin severovýchodní Moravy od 17. do poloviny 19. století představuje existence specifického bezpečnostního sboru zemských portášů. Jeho hlavní poslání spočívalo v ochraně životů a majetku zdejšího obyvatelstva před „loupeživými skupinami a všemi nekalými živly, k nimž je domácí obyvatelstvo sváděno.“

Celý článek...
 
Portáši

/valašská taneční/
Ani mňa, cérečko, neznáš,
a já su z Brumova bednář,
já dělám kadečky, bečky,
miluju švarné cérečky.

 Zle s tebú, synečku, zle je,
 cosi sa za tebú děje,
 podiv sa do teho šáší,
 čekajú tam dvá portáši.

     Jací portáši? Kdo to byli ti portáši?

Celý článek...
 
Portáši obecně

Portáši, známí nejprve jako sbor Valachů, či sbor věrných Valachů, byli ustaveni reskriptem Ferdinanda III. Z 31. Března 1638. Hraběti Salmovi bylo tímto reskriptem povoleno najmout sto mužů z Valašska pro uklidnění zoufalé situace na východní Moravě. Po smutném konci bočkajova povstání v roce 1606 se ze Slovenska dostaly na Valašsko skupiny potulných banditů, lupičů a pašeráků, kteří často napadali místní osady a vesnice krytí širokým pásem hraničních lesů.

Celý článek...
 
Portášský lajtnant Dubský

Nejvyšší velitel sboru portášů Karel Zigmund Dubský pocházel z rytířské větve rodu Dubských z Třebomyslic. Jeho praděd Jindřich byl bratrem známého účastníka českého povstání Viléma, pána na Novém Městě na Moravě, jeho děd Aleš držel malý rytířský stateček Výčapy společně s chotí Marií Klárou Pauggerovou.

Celý článek...
 
Valašsko a portáši v letech 1700 - 1710

Protokol portášského hejtmana Václava Příborského o výslechu povstaleckého husara, zajatého u Zděchova při noční výpravě povstalců do Vizovic.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 2 z 3